Nyheter från föreningen
FBK söker Projektledare för Cuper och arrangemang
8 sep
Stötta FBK Karlstad - Köp vårt rabatthäfte!
8 sep
Seger i Junior DM!
4 sep
Junior DM Final på onsdag - FBK vs KF
2 sep
DM-Guld till FBK U13
19 aug
INFO ANG LAGET
18 aug, 13:11 1 kommentar
Hej.
MATCHER OCH TRÄNINGAR.
Vi har börjat fått lite problem att få spelare till matcherna.
Vi är 14st i laget och intresset är olika bland spelarna. Detta medför att vi har märkt att närvaron och intresset är olika, med detta får vi inte ihop 10st spelare till matcher.
Vi har några som flaggar för att dom kör andra aktiviteter och blir därmed borta från vissa träningar. Men matcherna kan dom troligen vara med på. Blir svårt att få ihop ett bra lagspel om det blir stor frånvaro på träningarna också.
Jag har pratat med Stefan om att vi inte får ihop spelare dom senaste gångerna utan att låna in spelare från andra lag.
Stefan har flyttat över 5st -14 spelare från grönt lag. Samt så vill han att jag ska fråga andra lag för att täcka upp så vi får ihop spelare.
Det är väldigt påfrestande/tidskrävande att ringa runt och trixa för att få spelare. Det går någon enstaka gång men inte till varje match.
Får vi inte ihop spelare till matcherna blir det troligen att vi ställer in matchen. Ser vi att detta blir varje gång så finns risken att vi får hoppa av seriespelet/matcherna.
Blir det att vi inte spelar matcher, kommer vi fortsätta med träningar säsongen ut iaf.
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Ons 17/9
17:15-18:45 |
Träning Gräsplan Infid (Fd Salos)
Plan: Infid 7 mot 7 |
Lör 20/9
14:00-16:00 |
KOLLA A-LAGSMATCH / TIDAHOLMS GoIF
Örsholmen IP, KDS Arena |
Sön 21/9
11:00-12:00 |
Match mot Skattkärrs IF blå
Caland Arena |
Mån 22/9
17:15-18:30 |
Träning Gräsplan Infid (Fd Salos)
Plan: Infid 7 mot 7 |
Ons 24/9
17:15-18:45 |
Träning Gräsplan Infid (Fd Salos)
Plan: Infid 7 mot 7 |
Mån 29/9
17:15-18:30 |
Träning Gräsplan Infid (Fd Salos)
Plan: Infid 7 mot 7 |
Ons 1/10
17:30-20:00 |
AVSLUTNING MED BOWLING & PIZZA
Nöjesfabriken |
Lör 4/10
14:00-16:00 |
KOLLA A-LAGSMATCH / IF KONGAHÄLLA
Örsholmen IP, KDS Arena |
Lör 18/10
14:00-16:00 |
KOLLA A-LAGSMATCH / VÄNERSBORGS IF
Örsholmen IP, KDS Arena |