Dela nyhet
Första vinsten i regionalserien
6 sep 2020 0 kommentarer

Händelserik helg: första vinsten i regional serien och avbruten match efter olycklig skada på Forshagaspelare.
Helgens matcher
Otroligt kul med första vinsten i regionalserien. 6-2 mot Eneby var välbehövligt och välförtjänt efter några tunga inledande förluster.
I värmlandsserien mötte grabbarna Forshaga/Ulvsby. Matchen stoppades efter att en Forshagaspelare brutit benet i en olycklig situation. Det såg otäckt ut och om det behövs, ta gärna ett prat därhemma om vad som hände.
Lagmöte
Det har varit en del prat bland killarna om hur träningar har fungerat, hur det har gått i matcher och en del oro över att några lagkamrater har tappat motivation och antingen uttryckt att de vill sluta eller byta klubb.
Tråkigt så klart och tränarna tar en samling med killarna på måndag för att lyssna på grabbarna och samtidigt berätta hur de ser på situationen.
På onsdag har vi också ett lagledningsmöte för att jobba vidare med detta.
Lotter
17 har redan betalt in de 250 kr för lotterna som vi skulle sälja. Ni som inte redan gjort det har till den 10 september på er. Lycka till med försäljningen och hoppas att nån vinner nåt också.
Domare till klasskampen
Sinaj hjälper till och fyller de sista betingen som klasskapsdomare som killarna har. Onsdag v 37 och 38 är det som gäller och har ni killar som vill/kan döma hör av er till SInaj.
Tack…
… till er som tog en för laget och var planvakter i klasskampen.