Prenumerera
Mohammed Qassem klar för ny säsong
Idag, 11:45 0 kommentarer
Mohammed Qassem har skrivit på ett nytt kontrakt. Den 28 årige mittfältaren hade en stark säsong och var starkt bidragande i upplyftningen till Ettan. Han gjorde 4 mål och 4 framspelningar på de 19 matcher han spelade. Han har under karriären spelat i bland annat Irakiska högstaligan (Newroz SC) och i IF Karlstad Fotboll i Ettan. Mohammeds moderklubb är Norrstrands IF. Kontrakten är skrivet över nästa säsong.
Erik Vennberg om Mohammed:
- Mommo var en de som överraskade mest förra säsongen och växte ut till en nyckelspelare. Egen produkt som nu tillhör de mest rutinerade i truppen och vi är mycket nöjda över att han förlängt kontraktet med ett år. Han kommer bli viktig i såväl träning som match med sin seriositet!
Mohammed Qassem om valet att spela vidare i FBK:
- Jag trivs enormt i klubben och hade inga tveksamheter på att fortsätta. Vi har en bra säsong bakom oss och jag vill vara med och bygga vidare på det. Jag ser fram emot att vi som lag får chansen att etablera oss i Ettan och visa att vi kan konkurrera. För min egen del vill jag bygga vidare på den nivån jag har haft i år och fortsätta bidra på planen.
Kommentarer